а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагнете

нагнетат; нагнети, нагнетете; нагнетов, нагнетоа; нагнел; (ќе) нагнетев, (ќе) нагнетеа; (ќе) нагнетел; нагнетен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21747
1. Нагмечи, настиска, напика, преисполни.
Англиски: squash Албански: shtyp, shtrydh
Примери:
Го нагнете кошот со тутун.
Го нагнете куферот со сѐ и сешто.
Вагоните беа нагнетени со патници.
2. Прејаде, пренасити некого.
Англиски: overfeed Албански: ngop
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Полека, го нагнете детето.
3. (се нагнете) Се прејаде, се преоптовари со јадење.
Англиски: stuff Албански: ngopem
Примери:
Ама се нагнете грав.
Изведенки
1. нагнетнува несв.
(се) нагнетуваат
2. нагнетување ср.
глаг. им.