а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагниен

нагниениот
Вид збор: Придавка
Што почнал да гние, што е делумно гнил.
Примери:
Нагниено јаболко.
Изведенки
нагниеност ж.