а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагние

нагние, нагнијат; нагниј, нагнијте; нагнив, нагнија; нагнил; (ќе) нагниев, (ќе) нагниеја; (ќе) нагниел; нагниен
Вид збор: Глагол, свршен
Стане малку, делумно гнил, почне да гние.
Англиски: rot
Примери:
Горниците се јадат кога ќе нагнијат.