а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наговорува

(се) наговоруваа
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18678
Се изнакаже, се назборува.
Англиски: talk
Примери:
Повеќе од два часа се наговори за својата мака.
Изведенки
наговорување ср.
глаг. им.