а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагодувачка

мн. нагодувачки
Вид збор: Именка, женски род
1. (едн.) нагодување
Албански: godit, pajtoj
2. загатка
Англиски: riddle Албански: enigmë, gjëzë