а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наголеми

наголемат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24660
1. Направи нешто да биде поголемо по размер, по обем, по број и др.
Англиски: enlarge Албански: zmadhoj
Примери:
Ја наголеми сликата.
Го наголеми растојанието.
Го наголеми учеството.
Ја наголеми брзината.
2. (се наголеми) Стане поголем.
Англиски: increase Албански: zmadhoj, më i madh
Примери:
Денот се наголеми.
Бројот на жителите се наголемил за неколку проценти.
Изведенки
1. наголемува несв.
(се) наголемуваат
2. наголемување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК