а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наголеми

наголемат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24806
1. Направи нешто да биде поголемо по размер, по обем, по број и др.
Англиски: enlarge Албански: zmadhoj
Примери:
Ја наголеми сликата.
Го наголеми растојанието.
Го наголеми учеството.
Ја наголеми брзината.
2. (се наголеми) Стане поголем.
Англиски: increase Албански: zmadhoj, më i madh
Примери:
Денот се наголеми.
Бројот на жителите се наголемил за неколку проценти.
Изведенки
1. наголемува несв.
(се) наголемуваат
2. наголемување ср.
глаг. им.