а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наголо

Вид збор: Прилог
Ранг: 46949
1. Без облека, без соодветна опрема.
Англиски: bare
Примери:
Ја нарами раницата наголо.
Го јавна коњот наголо.
2. Без подлога.
Употреба: Разговорно
Примери:
Пиеја наголо, без мезе.
Легнаа наголо, на гола земја.