а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наголта

(се) наголтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51479
Со голтање внесе во себе големо количество храна, течности сл.
Англиски: swallow
Примери:
Додека пливаше, се наголта вода.
Изведенки
наголтува несв.
(се) наголтуваат
повт.