а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагол

нагли
Вид збор: Придавка
Ранг: 9264
Што се јавува, што се случува многу брзо, ненадејно, без постапност.
Англиски: sudden
Примери:
Нагол пад од првото на последното место.
Нагла промена.
Нагло поскапување.
Нагли социјални промени.