а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагонски

нагонскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24643
Што се однесува на нагон, што е предизвикан од нагон.
Англиски: instinctive
Примери:
Нагонска страст.
Нагонски пориви.
Изведенки
нагонски прил.
Пример: Нагонски ја почувствува опасноста.