а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагон

мн. нагони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4117
Вродена способност, инстинкт, на живите суштества (луѓето и животните) несвесно да вршат определени дејства заради своето одржување и за одржувањето на видот.
Англиски: instinct
Употреба: Медицина
Изрази
Нагон на самоодржување - нагон на одржување на видот.