а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагорен

нагорни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14176
1. Што се качува нагоре.
Англиски: rising, steep
Примери:
многу нагорни скали
нагорно место
нагорни патишта
2. Што станува повисок, од пониско оди кон повисоко ниво.
Англиски: upward
Примери:
Нагорно движење на цените.
нагорна линија
3. (глаг. прид) нагори
Англиски: burned
Примери:
нагорен килим
Изведенки
нагорно прил.