а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагори

нагорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со горење начне, оштети малку, делумно.
Англиски: singe Албански: djegë pak
2. Загрее, запали (фурна, печка).
Англиски: set fire Албански: kall, ndez
Примери:
Уште рано ја нагори фурната.
Го нагори вршникот.
Изведенки
1. нагорува несв.
нагоруваат
2. нагорување ср.
глаг. им.