а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагорнина

мн. нагорнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14857
Нагорно, стрмно место на пат, на рид и др.
Англиски: pitch, uphill
Примери:
Местото е малку нагорнина.
Изведенки
1. нагорница ж.
мн. нагорници
2. нагорнинка ж.
мн. нагорнинки
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК