а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагорчи

(се) нагорчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покаже малку горчлив вкус.
Албански: idhëtoj
Примери:
Лебот ми нагорчи.
2. (се нагорчи) Почувствува горчлив вкус.
Албански: idhëtohem
Примери:
Се нагорчив од цигарата.
Изведенки
1. нагорчува несв.
(се) нагорчуваат
Има малку горчлив вкус.
Пример: Краставицата нагорчува.
2. нагорчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК