а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагости

нагостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10714
1. Добро, богато почести гостин со јадење, пиење.
Англиски: feed Албански: gostis
Примери:
Добро ги пречека и ги нагости.
Ме нагостивте како никој досега.
2. (се нагости) Се најаде, се напие добро, богато.
Англиски: feed Албански: gostitem
Примери:
Се нагостија како на царска трпеза.
Изведенки
1. нагостува несв.
(се) нагостуваат
повт.
2. нагостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК