а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наготви

наготват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26745
Зготви многу, различни јадења.
Англиски: cook Албански: ziej, pregatis
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. наготвува несв.
наготвуваат
2. наготвување ср.
глаг. им.