а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награба

награбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47081
1. Грабне многу, големо количество.
Англиски: grab Албански: grabis shumë
Примери:
Награбале се од дома и тргнале да бегаат.
2. (се награба) Граба многу, до наситување.
Англиски: grab Албански: grabis shumë
Изведенки
1. награбува несв.
(се) награбуваат
повт.
2. награбување ср.
глаг. им.