а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награда

мн. награди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2029
1. Симболично или материјално изразено признание за особени заслуги, успеси, постигања.
Англиски: prize Албански: shpërblim
Примери:
Нобелова награда.
Парична награда.
Утешна награда.
Добие награда.
Додели награда.
2. Надомест, плата за извршена работа.
Англиски: remuneration Албански: pagesë
Употреба: Економија