а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награден

наградни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12650
1. Што се однесува на награда, што донесува награда.
Англиски: prize-winning
Примери:
награден конкурс, наградна игра
наградно прашање
2. Што добил, што освоил награда.
Англиски: prize-winning
Примери:
Наградениот расказ ќе го објавиме.
Наградените ученици ќе летуваат бесплатно во Охрид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК