а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награди

наградат; наградил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15013
Додели, даде награда.
Англиски: honour, award Албански: shpërblej
Примери:
Најмладиот учесник во натпреварот го наградија со посебна награда.
Изведенки
1. наградува несв.
наградуваат
2. наградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК