а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награмади

награмадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34439
1. Натрупа во грамада.
Англиски: pile up Албански: grumbulloj, mbledh
Примери:
Ги награмади камењето покрај патот.
2. (се награмади) Се натрупа, се насобере во грамада.
Англиски: pile up Албански: grumbullohet, mblidhet
Примери:
Снегот се награмадил пред портата.
Изведенки
1. награмадува несв.
(се) награмадуваат
2. награмадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК