а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

награни

награнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти гранки, разграни.
Англиски: branch out Албански: degëzoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Дрвјата награнија, се раззеленија.
Изведенки
1. награнува несв.
награнуваат
2. награнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК