а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрден

нагрдениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31859
Што станал грд.
Англиски: disfigured
Примери:
нагрдено лице, нагрдена слика
Изведенки
нагрденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК