а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагребе

нагребат; нагреби, нагребете; нагребав, нагребаа; нагребил; нагребан; (ќе) нагребев. (ќе) нагребеа; (ќе) нагребел; нагребен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгребе, гребне малку.
Англиски: scratch Албански: gërvishtem
2. (се нагребе) Се изгребе, се гребне малку.
Англиски: scratch Албански: gërvishtem
3. (се нагребе) Изгребе доволно или во голема мера, до задоволување.
Англиски: scratch Албански: gërvishtem thellë
Изведенки
1. нагребува несв.
(се ) нагребуваат
2. нагребок м.
мн. нагребоци
Трага од исечено на кожата, лузна.