а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрее

нагреат; нагреј, нагрејте; нагреав, нагреаја; нагреал; нагреан; (ќе) нагреев, (ќе) нагрееја; (ќе) нагреел; нагреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33098
1. Стопли, загрее нешто.
Англиски: warm Албански: ngroh, nxeh
2. (се нагрее) Се огрее, се стопли малку.
Англиски: warm Албански: ngrohem, nxehem
3. Се изгрее, се натопли доволно, добро.
Англиски: warm Албански: ngrohem, nxehem
Изведенки
1. нагрева несв.
(се) нагреваат
2. нагревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК