а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагризе

нагризат; нагризи, нагризете; нагризав, нагризаа; нагризал; нагризан; (ќе) нагризев, (ќе) нагризеа; (ќе) нагризел; нагризен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12151
1. Малку гризне, со гризење откине малку.
Англиски: bite off Албански: kafshoj
Примери:
Го нагриза јаболкото.
2. Оштети, разјаде (од киселина, од 'рѓа).
Англиски: eat away Албански: brej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Киселината го нагризала металот.
Изведенки
1. нагризува несв.
нагризуваат
2. нагризување ср.
глаг. им.