а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрли

нагрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47319
Копајќи, нанесе земја околу коренот на растение (компир, пченка).
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го нагрливме компирот.
Изведенки
1. нагрлува несв.
нагрлуваат
2. нагрлување ср.
глаг. им.