а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрне

нагрнат; нагрни, нагрнете; нагрнав, нагрнаа; нагрнал; нагрнат; (ќе) нагрнев, (ќе) нагрнеа, (ќе) нагрнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12589
1. Префрли, наметне нешто без да се облекува заради заштита од студ, ветар и др.
Англиски: wrap Албански: hedh krahëve
Примери:
Ги нагрнаа долгите гуњи и излегоа.
Нагрни го детето да не му студи.
2. (се нагрне) Се наметне, префрли нешто на себе.
Англиски: wrap Албански: hedh
Примери:
Се нагрна со убав, волнен шал.
Изведенки
1. нагрнува несв.
(се) нагрнуваат
2. нагрнување ср.
глаг. им.