а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрозди

(се) нагроздат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37853
Се народи, се насобере, се појави во поголемо количество.
Англиски: swarm
Употреба: Поетски збор
Примери:
Гранките се нагроздиле со петровки јаболка.
Јато риби се нагроздија околу лебот.
Изведенки
нагроздува несв.
(се) нагрозуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК