а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагрсти

(се) нагрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Напечали, заработи, дојде до многу пари и др.
Англиски: hog
Примери:
Му тргнала работата и се нагрстил пари.
Bо војната се нагрстил пари за цел живот.
Изведенки
нагрстува несв.
(се) нагрстуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК