а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвиши

надвишат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20489
1. Надмине некого или нешто во висина.
Англиски: grow higher Албански: tejkaloj në lartësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Најмладиот сите ги надвиши по раст.
Перуниките ја надвишија камената меѓа.
Чадот се крена и ги надвиши буките.
2. Надмине во нешто, во некое обележје.
Англиски: exceed Албански: tejkaloj
Примери:
Неговиот глас го надвиши тропањето на тркалата.
Никој не можеше да го навиши во сметањето.
Изведенки
1. надвишува несв.
надвишуваат
2. надвишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК