а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвладее

надвладеат; надвладеј, надвладеј; надвладеав, надвладеаја; надвладеал; надвладеат; надвладеев, надвладее; надвладеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9572
Совлада некого, дојде до надмоќ, до превласт над некого, над нешто.
Англиски: overwhelm
Примери:
Најпосле туѓинецот беше надвладеан.
Набргу сонот ги надвладеа.
Надвладеа љубовта кон детето, па мораше да се врати.
Болката со ништо не можеше да ја надвладее.
Изведенки
1. надвладува несв.
надвладуваат
2. надвладување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК