а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надгради

надградат; надградил; надграден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50157
1. Изгради над веќе изграден објект.
Англиски: extend Албански: rindërtoj
Употреба: Архитектура и градба
2. Прошири, поусоврши, поразвие нешто што веќе постои.
Англиски: improve Албански: përmirësoj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. надградува несв.
надградуваат
2. надградување ср.