а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надежен

надежни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7312
1. Што влева надеж, од кој може да се очекува.
Англиски: hopeful
Примери:
Тоа се песни на еден почетник, но и на еден млад надежен поет.
Му се јави една надежна мисла.
2. Што се засновува на надеж дека ќе го исполни очекуваното.
Англиски: reliable Бугарски: надежден
Употреба: Технологија
Изведенки
надежност ж.
(техн.)