а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надзорник

мн. надзорници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18361
1. Степен, звање во службеничката хиерархија.
Англиски: superior Албански: mbikqyrës
Употреба: Административен термин
2. Лице што врши надзор, контрола по должност.
Англиски: overseer Албански: mbikqyrës
Изведенки
1. надзорничка ж.
мн. надзорнички
2. надзорнички прид.
надзорничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК