а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надигрува

надигруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. надигра
Албански: mund në lojë
2. (се надигруваат, само мн.) Се натпреварува во играње.
Албански: garon
Примери:
Се надигруваа до доцна попладне.
Изведенки
надигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК