а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надлета

надлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18530
1. Надмине некого во летање.
Албански: tejkaloj në fluturim
2. Прелета преку, над нешто.
Англиски: fly over Албански: fluturoj mbi
Примери:
Еден хеликоптер ја надлета зградата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК