а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надничар

мн. надничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25253
Лице што работи на надница.
Англиски: day laborer Албански: punëtor me mëditje, mëditës
Употреба: Економија
Изведенки
1. надничарка ж.
мн. надничарки
2. надничарски прид.
надничарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК