а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надовлече

надовлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Довлече многу нешто, во големо количество.
Англиски: drag
Примери:
Надовлекоа гранки, дрва и запалија голем оган.
Изведенки
1. надовлекува несв.
надовлекуваат
2. надовлечува несв.
надовлечуваат
3. надовлекување ср.
надовлечување
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК