а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надоврзе

надоврзат; надоврзи, надоврзам, надоврзете; надоврзав, надоврзаа; надоврзал; надоврзан; (ќе) надоврзев, (ќе) надоврзеа; (ќе) надоврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5354
1. Со врзување спои.
Англиски: attach Албански: shtoj, lidhë
Примери:
Го надоврза јажето за да стигне.
2. При зборување додаде, каже нешто.
Англиски: add Албански: shtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неубедливо, надоврза дека тој не се согласува.
3. (се надоврзе) Продолжи расправа, се искаже на определена тема; додаде кон своето или кон искажувањето на други.
Англиски: continue Албански: ndërlidhem
Употреба: Преносно значење
Примери:
И јас сакам да се надоврзам со неколку збора кон претходните искажувања.
Изведенки
1. надоврзува несв.
(се) надоврзуваат
2. надоврзување ср.
глаг. им.