а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надогради

надоградува; надоградил; надограден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Догради над или кон нешто веќе изградено.
Англиски: add Албански: rindërtoj, ndërtoj shtes
Употреба: Архитектура и градба
2. Поразвие, поусоврши, дополни нешто што постои.
Англиски: add Албански: shtoj, përforcoj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. надоградува несв.
надоградуваат
2. надоградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК