а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надолен

надолни
Вид збор: Придавка
Ранг: 32326
1. Што се простира надолу во насока на гледањето, на движењето.
Англиски: downward
Примери:
Луѓето брзаа по надолните улици кон морето.
надолен пат, надолен терен, надолно место
2. Што се спушта, што паѓа, слегува надолу.
Англиски: descending
Примери:
Цените се движат по надолна линија.
надолен акцент, надолна интонација
Изведенки
надолно прил.