а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надотера

надотераат; надотерал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотера многу, во голем број.
Англиски: drive Албански: sjell shumë, bie
Примери:
Надотераа секаков добиток за продавање
2. Дотера многу, нагизди многу некого.
Англиски: drive Албански: sjell, bie
Примери:
Ја надотера ќерка си да не можеш да ја познаеш.
3. (се надотера) Се нагизди, се украси, се дотера многу.
Албански: stolis, zbukuroj
Изведенки
надотерува несв.
(се) надотеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи