а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надотокми

надотокмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотокми, надомести тоа што недостига.
Англиски: complete Албански: rimbush, plotësoj
Примери:
Ги надотокми паритешто недостигаа.
2. израмни, изедначи
Англиски: equalize Албански: rrafshoj, barazoj
Изведенки
1. надотокмува несв.
надотокмуваат
2. надотокмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи