а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надразба

мн. надразби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14810
Силна возбуда на организмот или на одделен негов орган, предизвикан од влијанието на надворешни или на внатрешни фактори.
Англиски: irritation
Употреба: Медицина