а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надраска

надраскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24604
1. Направи драсканица на кожа или на некоја површина.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Си ја надраскал раката.
2. Напише набрзина, нечитливо, нацрта како било.
Англиски: scribble Албански: shkaravit
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. надраскува несв.
надраскуваат
2. надраскување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК