а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрасне

надраснат; надрасни, надраснете; надраснав. надраснаа; надраснал; надраснат; надраснев, надраснеа; надраснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19461
1. Порасне повеќе од некого, од нешто, надмине во височина.
Англиски: outgrow Албански: rritet më shpejt
Примери:
Се извиши, ги надрасна сите врсници.
Брезата брзо ги надрасна раните дрвја.
2. Надмине некого во нешто, покаже посилно изразема особина (во умеење, знаење, дарба, способност за нешто и др.)
Англиски: exceed Албански: tejkaloj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. надраснува несв.
надраснуваат
2. надраснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК