а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надрида

надридаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со дридање расчепка, обработи доволно волна, памук.
Албански: përpunoj mjaft lesh
2. Назборува многу, сешто, надрдори.
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Изведенки
надридува несв.
надридуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК