а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надроби

надробат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23150
1. Дроби нешто во определено количество.
Англиски: crush Албански: imtësoj, thërmoj
Примери:
Надробил сув леб во млекото.
2. Надрдори, изнакаже сешто.
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Изрази
(посл.) Што си надробил, тоа ќе cи сркаш.
Изведенки
1. надробува несв.
надробуваат
2. надробување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК